جرثقیل سقفی Overhead crane

در هر محیط صنعتی در میان صنایع مختلف وقتی وزن تجهیزات از یک تن بیشتر باشد، نیاز به جرثقیل سقفی احساس می‌شود. اما اگر جای کافی برای نصب جرثقیل نباشد چه باید کرد؟ جرثقیل سقفی همانطور که مشخص است، زیر سقف سالن نصب شده و در طول و عرض و ارتفاع سالن بار‌ها، تجهیزات و مواد اولیه یا ماشین آلات را جابجا می‌کند. بنابراین جرثقیل سقفی یکی از پرکاربردترین تجهیزات جابجایی در هر کارگاهی است. جرثقیل‌های سقفی انواع مختلفی دارند و ساخت جرثقیل سقفی می‌بایست بر اساس نیاز کارفرما و مصرف‌کننده باشد.

همانطور که سایت مجموعه معتبر نیروزا بیان کرده است:

بطور کلی در جرثقیل‌های سقفی، یک اندازه و رویکرد ثابت برای طراحی و ساخت جرثقیل وجود ندارد; زیرا هر جرثقیل به دقت برای یک هدف یا کاربرد خاص طراحی و مهندسی شده است و کاملاً مطابق با نیاز هر کسب و کار و کارگاهی تولید و پیکربندی می‌شود.

جرثقیل سقفی را براساس ساختار می‌توان به دو نوع دو پل و تک پل تقسیم نمود:

 

جرثقیل سقفی تک پل:

این نوع جرثقیل قابلیت نصب در سوله‌ها را داشته و حد مجاز وزن بار برای آن حدود ۲۰ تن می‌باشد و برای سالن‌هایی با دهانه کمتر از ۱۵ متر نوع ایده‌آلی است. از مزایای استفاده از این نوع جرثقیل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سازه جرثقیل وزن کمی دارد.
 • نسبت به جرثقیل‌های سقفی دو پل قیمت پایین‌تری دارد. اساسا قیمت جرثقیل سقفی به عوامل متعددی بستگی دارد.
 • عدم محدودیت در نصب تجهیزاتی مانند مگنت،چنگک،کابین و غیره.

اجزای مختلف جرثقیل سقفی (روی ویدئو کلیک کنید)

جرثقیل سقفی دو پل:

 این نوع جرثقیل در سالن‌ها و سوله‌های با دهانه عریض و یا ارتفاع زیاد و یا جهت جابجایی بار‌های عریض و دارای طول زیاد مورد استفاده هستند. جرثقیل‌های سقفی دو پل نسبت به کارایی که دارد، دارای مزیت‌هایی است، از جمله مزیت‌های که جرثقیل سقفی دو پل نسبت به نوع تک پل آن دارند عبارتند از:

 • نسبت به جرثقیل‌های تک پل سقفی ارتفاع قلاب مفید بیشتر می‌باشد.
 • تطابق بیشتر با نیاز صنایعی از قبیل ریخته‌گری، صنایع فولاد، نیروگاه‌ها و صنایع سنگین ماشین‌سازی و….
 • قابلیت جابجایی اجسام با وزن بالاتر (ظرفیت لود بالاتر)
 • توانایی جابجایی اجسام در سالن‌هایی با عرض بالا.
 • دارای راهرو عرضی برای تعمیرات و نگهداری و همچنین دسترسی آسان‌تر به وینچ بالابر و کالسکه.
 • قابلیت نصب آسانتر و سریعتر، کابین، چنگک، مگنت و سایر تجهیزات جانبی.
 • قابلیت نصب در سازه‌هایی که ارتفاع زیادی دارند.

جرثقیل‌های سقفی همانند جرثقیل های دروازه ای بهترین گزینه برای جابجایی بار در سالن‌های مسقف در دهانه‌ها و با ظرفیت‌های بار متفاوت می‌باشد. برای دهانه‌ها و ظرفیت‌های پایین از نوع تک پل و برای دهانه‌ها و ظرفیت‌های بالا از نوع دو پل استفاده می‌شود. جرثقیل‌های دو پل راهبر با مجموع چهار، هشت و یا شانزده چرخ تشکیل شده و دارای یک یا چند بالابر می‌باشند، کلیه تجهیزات بالابر برروی کالسکه قرار می‌گیرد و کالسکه بر روی ریل‌های حرکت عرضی نصب شده بر روی پل‌های جرثقیل حرکت می‌کند. این نوع جرثقیل‌ها به دلیل تنوع ظرفیت در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارند و عمدتاً در صنایع سنگین و پر کار از ۱۰۰ تن و دهانه ۳۵ متر با سازه جفت پل با قابلیت نصب بالابر‌های برقی سیم بکسلی زنجیری یا پنوماتیک طراحی و ساخته می‌شوند.

در جرثقیل سقفی جفت پل جهت برای دید مناسب و تسلط در جابجایی دقیق بار و ایمنی اپراتور از کابین استفاده می‌شود که به صورت آپشن سفارشی به درخواست مشتری اجرا می‌گردد. کابین‌ها مجهز به کلید‌های جوی استیک جهت فرمان دادن به جرثقیل و سیستم‌های گرمایش و سرمایش و صندلی مناسب جهت اپراتور‌ها می‌باشند.

کابین جرثقیل سقفی

با توجه به اینکه در جرثقیل سقفی دوپل کالسکه بالابر بر روی پل‌ها قرار می‌گیرد این امکان و مزیت ایجاد شده که با اضافه نمودن راهرو تعمیراتی بر روی یک یا هر دو پل جرثقیل، دسترسی‌ها به بالابر و محرکه‌های طولی و چرخ‌های کالسکه به سهولت و در کمال امنیت امکان‌پذیر گردد. در صورتی که برای جرثقیل‌های سقفی تک پل این امر میسر نمی‌باشد.

در جرثقیل‌های سقفی جفت پل با ظرفیت‌های بالا با افزایش تعداد چرخ‌ها از ۴ به ۸ یا ۱۶ عدد، تقسیم بار بر روی تیر حمال بهتر بوده و نیرو‌های وارده به ستون و تیر‌های حمال سالن به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. این موضوع موجب صرفه‌جویی زیادی در هزینه ساخت سالن می‌گردد، همچنین به علت کوچک شدن چرخ‌ها و محرکه‌ها عملیات سرویس و نگهداری چرخ‌ها نیز تسهیل می‌گردد.

در جرثقیل‌های سقفی وظیفه هماهنگی و فرمان‌پذیری کلیه اجزای جرثقیل به واسطه تابلو برق و المان‌های طراحی شده در آن با فشاردادن دکمه ریموت کنترل از داخل کابین یا از روی زمین انجام می‌گردد.

جرثقیل‌های سقفی تولیدی شرکت مهندسی آران باخ بر استاندارد‌های روز جهان و نرم‌افزار‌های معتبر مدل شده و پس از محاسبات دقیق و تحلیل نرم‌افزاری با استفاده از بهترین متریال در این شرکت ساخته می‌شوند.  کلیه مراحل طراحی تا ساخت جرثقیل سقفی در کارخانه شرکت مهندسی آران باخ انجام می‌شود

جرثقیل سقفی دو پل - جرثقیل آران باخ

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی

 

 1. کاهش هزینه انجام کار: جرثقیل سقفی می‌تواند حتی از چندین لیفتراک مفیدتر باشد، بنابراین هم در مصرف سوخت و هم از نظر تعداد نیروی انسانی به صرفه‌تر خواهد بود. علاوه بر این، از آنجایی که می‌تواند در ارتفاع بالا و بدون نیاز به مسیر سفر کار کند، از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند.
 2. انعطاف‌پذیر با لوکیشن: قابلیت نصب جرثقیل سقفی در هر ارتفاعی به کارفرمایان و کارگران امکان استفاده از آن در هر سطحی را می‌دهد. گاهی ممکن است لیفتراک‌ها نتوانند بار را به ارتفاع مورد نظر برسانند یا بار را از ارتفاعی بیش از ظرفیت خود بلند کنند، اما در جرثقیل سقفی چنین محدودیتی وجود ندارد.
 3. کاهش خطای انسانی: با توجه به اینکه بلند کردن اجسام سنگین برای نیروی انسانی بسیار مشکل خواهد بود، همیشه احتمال آسیب به آن و کارگران مشغول به این کار وجود خواهد داشت. با استفاده از جرثقیل سقفی مناسب می‌توان از بروز چنین حوادثی کاملاً جلوگیری کرد.
 4. هزینه نگهداری و تعمیر کم: از آنجایی که این نوع جرثقیل دقیقاً برای حمل اجسام سنگین در کارگاه‌ها، سوله‌ها، کارخانجات و … ساخته می‌شود، در مقایسه با انواع دیگر جرثقیل‌ها، مقاومت بالاتری در برابر آسیب‌های احتمالی و نگهداری از آن‌ها دارند و هزینه تعمیرات آن‌ها نسبت به تجهیزات دیگر کمتر است.
 5. دسترسی کامل در سه بعد: با توجه به حرکت این جرثقیل در امتداد محور‌های طولی، عرضی و عمودی، این جرثقیل می‌تواند تمام محیط کار را به خودی خود پوشش دهد و نیاز به سایر انواع بلند کردن و یا جابجا کردن اجسام سنگین را به طور کامل برطرف کند. جرثقیل سقفی می‌تواند اجسام سنگین را از کل سوله بلند کرده و به هر مکان دیگری در سوله منتقل کند.
 6. بدون نیاز به تکنسین یا نیروی ویژه: جرثقیل سقفی را می‌توان با یک کنترل از راه دور دستی بسیار ساده کنترل کرد که برای کار کردن به مهارت یا آموزش خاصی نیاز ندارد. کافی است بار را قلاب کنید تا بلند شود و سپس وقتی در جای خود قرار گرفت آن را باز کنید. با چند بار تمرین بدون بار، می‌توانید به راحتی شیوه کنترل جرثقیل سقفی را یاد بگیرید.
 7. قابلیت موقعیت‌یابی: جرثقیل‌های سقفی را می‌توان به سیستم موقعیت‌یابی پیشرفته مجهز کرد و با ارائه برنامه‌های از پیش آماده شده از عملکرد خودکار آن‌ها نیز استفاده کرد.
کنترل آسان جرثقیل سقفی - جرثقیل آران باخ

محصولات بیشتر

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها