جرثقیل دیواری Wall Crane

یکی از کم کاربردترین نوع جرثقیل ها ، جرثقیل دیواری می باشد . این نوع جرثقیل ترکیبی از جرثقیل بازویی و جرثقیل سقفی می باشد . در سالن هایی که حجم کاری بالا در طول و کنار های سالن باشد . علاوه بر یک یا چند جرثقیل سقفی ، گزینه جرثقیل دیواری یکی از بهترین انتخاب ها می باشد . به دلیل ساختار جرثقیل دیواری ، در زمان بار برداری ،گشتاور خمشی بالایی به ستونهای سوله وارد می گردد و اگر محاسبات صحیح انجام نگیرد ، منجر به خسارت های فراوانی می شود .

جرثقیل دیوار دارای سه ردیف چرخ می باشد ردیف اول همانند جرثقیل های سقفی معمولی بر روی ریل و تیرحمال سوار می شوند . و ردیف دوم و سوم بصورت عکس به دو تیرحمال عرضی تکیه می کنند که همین چرخها موجب ایجاد گشتاور بالا در ستون می شوند . در زمان طراحی می بایست فاصله ردیف دوم و سوم به دقت محاسبه گردد تا کمترین گشتاور ایجاد گردد.

به دلیل نوع کارکرد این جرثقیل دقت ساخت خود جرثقیل و تیرهای حمال بسیار بالا می باشد و کمترین خطا باعث عملکرد نادرست جرثقیل می گردد. به همین خاطر اکثر سازندگان ترجیح می دهند از مقاطع استاندارد استفاده نمایند تا جوشکاری باعث ایجاد خطای اضافه نگردد.

از این نوع جرثقیل در داخل و یا بیرون آن در کنار سوله استفاده می شود

این نوع جرثقیل هم همانند جرثقیل سقفی به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم بندی می شوند.

به دلایلی که در بالا به آنها اشاره شده ، قیمت تمام شده این نوع جرثقیل بالا می باشد و شاید همین امر یکی از دلایل استفاده کم از این نوع جرثقیل می باشد.

 یکی از موارد مهم در طراحی این نوع جرثقیل ها ، محاسبات مربوط به تحمل بارستونهای سوله ای است که جرثقیل بر روی آنها حرکت می کند. اشتباه در محاسبات می تواند منجر به صدمه زدن به سوله و حتی تخریب آن شود.

در جرثقیل های دیواری وظیفه هماهنگی و فرمان پذیری کلیه اجزای جرثقیل به واسطه تابلو برق و المانهای طراحی شده در آن  با فشاردادن دکمه ریموت کنترل ازروی زمین انجام می گردد.

جرثقیل های دیواری تولیدی شرکت مهندسی آران باخ بر استانداردهای روز جهان و نرم افزارهای معتبر مدل شده و پس از محاسبات دقیق  و تحلیل نرم افزاری با استفاده از بهترین متریال در این شرکت ساخته می شوند

کلیه مراحل طراحی تا ساخت جرثقیل دیواری در کارخانه شرکت مهندسی آران باخ انجام می شود